Czy telefon ma wpływ na zdrowie dziecka?

Czy telefon ma wpływ na zdrowie dziecka?

  admin

 (80)    (0)    0

  Nowości w świecie etui na smartfony

​Dlaczego ograniczenie korzyst​​ania z telefonu komórkowego jest dobre dla jego zdrowia

Na temat wpływu komórek na zdrowie naszych dzieci wypowiada się pielęgniarka z USA opierając się na dotychczasowych opiniach ekspertów i własnym doświadczeniu.
Korzystanie z telefonów komórkowych jest powszechne, zwłaszcza wśród nastolatków i nastolatków. MSN Money napisało, że sześciu na dziesięciu rodziców kupuje telefony komórkowe dla swoich nastoletnich dzieci. Widziałem nawet niemowlęta korzystające z telefonów komórkowych (i tabletów) do aplikacji i rozrywki dla całej rodziny. Jako pielęgniarka w Centrum Raka i Chorób Krwi w Szpitalu Dziecięcym w Los Angeles często spotykam się z pytaniem: „Czy powinniśmy się martwić, że korzystanie przez nasze dziecko z telefonów komórkowych może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka?”

Co to jest promieniowanie telefonu komórkowego i czy dzieci są bardziej zagrożone?

Jest to rodzaj promieniowania wykorzystywanego przez radia i mikrofale (promieniowanie niejonizujące). Do tej pory badania pokazują, że ten rodzaj promieniowania nie powoduje raka. Ale czy dzieci są bardziej zagrożone, mimo że nie powoduje raka? Nie. Ale rozsądne jest zachowanie ostrożności podczas korzystania z telefonu komórkowego przez Twoje dziecko. Telefony komórkowe to wciąż stosunkowo nowa technologia, która stale się zmienia. Na przykład jesteśmy przyzwyczajeni do ekranu dotykowego, podczas gdy sześć lat temu byliśmy przyzwyczajeni do przycisków.

korzystaj z komórki ale z umiarem

Należy przeprowadzić więcej badań, aby w pełni ocenić ryzyko związane z używaniem telefonów komórkowych przez dzieci. Już dziś możesz podjąć następujące proste kroki, aby ograniczyć narażenie na promieniowanie telefonu komórkowego:

 • Nie pozwalaj dziecku spać z telefonem komórkowym.
 • Zachęcaj do korzystania z zestawu głośnomówiącego, jeśli Ty lub Twoje dziecko spędzacie dużo czasu na rozmowie przez telefon komórkowy.
 • Ogranicz całkowity czas spędzony na korzystaniu z telefonu komórkowego.

Jakie inne zagrożenia są związane z korzystaniem z telefonu komórkowego?

Korzystanie z telefonów komórkowych ewoluowało od zwykłych telefonów używanych do dzwonienia i wysyłania wiadomości tekstowych do komputerów przenośnych i urządzeń wideo. Na przykład dzieci spędzają średnio siedem godzin dziennie pochłaniając media rozrywkowe, takie jak telewizja, komputery, telefony, gry wideo i inne urządzenia elektroniczne. Badania wykazały, że nadmierne korzystanie z mediów może prowadzić do problemów z uwagą, trudności w szkole, zaburzeń snu i odżywiania, a przede wszystkim otyłości u dzieci. Ponadto telefony komórkowe z dostępem do Internetu mogą stanowić platformę dla nieuczciwych i ryzykownych zachowań.

Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) zaleca rodzicom ustanowienie stref „bez ekranu” w domu, upewniając się, że w pokoju dziecka nie ma telewizorów, komputerów ani gier wideo. Oto kilka innych wskazówek, jak uzyskać strefy „bez ekranu”:

 • Telefony komórkowe należy ładować poza sypialniami, np. w przedpokoju, łazience czy w domowym biurze.
 • Wyłącz telewizor w porze obiadowej.
 • Dzieci i nastolatki powinny korzystać z mediów rozrywkowych przez nie więcej niż jedną do dwóch godzin dziennie.

Dzieci mogą korzystać, zarówno fizycznie, jak i psychicznie, ze starych podstaw zabawy na świeżym powietrzu, czytania, hobby i używania swojej wyobraźni w zabawie swobodnej.

Bezpieczne korzystanie z telefonu komórkowego dziecka: wskazówki

Jeśli zdecydujesz się kupić telefon komórkowy dla swojego dziecka, oto kilka wskazówek, które zapewnią bezpieczeństwo korzystania z telefonu komórkowego:

 • Porozmawiaj z dzieckiem o konsekwencjach związanych z niewłaściwym używaniem telefonu komórkowego. Ważne kwestie obejmują SMS-y o charakterze erotycznym i SMS-y podczas jazdy.
 • Wybierz odpowiednie funkcje telefonu w zależności od wieku Twojego dziecka. Pomóc mogą eksperci z wielu sprzedawców telefonów komórkowych.
 • Ogranicz korzystanie przez dziecko z telefonu komórkowego w określonych porach, na przykład podczas kolacji, prac domowych, rodziny i snu.
 • Monitoruj połączenia i wiadomości tekstowe. Twoje dziecko nie powinno odbierać telefonu, jeśli numer nie zostanie rozpoznany.
 • Chroń numer telefonu swojego dziecka. Upewnij się, że Twoje dziecko wie, aby nie podawać numeru telefonu nieznajomym i znajomym ani nie udostępniać go w mediach społecznościowych, blogach i witrynach internetowych.
 • Nie pozwalaj dziecku na pobieranie czegokolwiek (np. dzwonków, gier). Dzwonki i gry często wiążą się z opłatami za pobieranie i mogą nieświadomie pobierać złośliwe oprogramowanie na telefon dziecka.
 • Wyłącz geotagowanie z wyjątkiem usług mapowania i bezpieczeństwa.
 • Zapoznaj się z szkolnymi zasadami dotyczącymi telefonów komórkowych i urządzeń przenośnych.
 • Włącz logowanie hasłem na wszystkich telefonach komórkowych.

Wierzę, że telefony komórkowe mają swój cel. Utrzymują nas w kontakcie, a nasze dzieci mogą do nas zadzwonić, gdy potrzebują pomocy lub po prostu powiedzieć „Cześć”. Chociaż nie ma dowodów na to, że korzystanie z telefonu komórkowego powoduje raka, dobrze jest zaangażować się w korzystanie z telefonu komórkowego przez dziecko. Tworzenie stref „bez ekranu” nie tylko sprzyja spędzaniu czasu z rodziną, ale także pozwala mózgowi dziecka odpocząć od szybkości i rozproszenia technologii i Internetu.

Serdeczne podziękowania dla Cyrusa Rangana, MD, FAAP, FACMT, toksykologa medycznego ze Szpitala Dziecięcego w Los Angeles i zastępcy dyrektora medycznego California Poison Control System za jego wkład w ten wpis na blogu.

Poniżej parę przykazań dla rodziców, który nie chcą uciekać od technologii ale chcą zadbać o dobro malucha.

​Rozważ rozpoczęcie od tabletu lub innego niż smartfon

Łatwo jest poczuć presję ze strony dzieci, aby zdobyć najnowszą i najlepszą zabawkę, zwłaszcza gdy jest to smartfon. Ale twoje dzieci nie są zagrożone, że staną się luddystami, jeśli nie dostaną telefonu przed 10 rokiem życia, bez względu na to, co myślą. Dzieci mają dostęp do komputerów i innych technologii cyfrowych w szkole w celach edukacyjnych, często z kluczowymi zaporami i filtrami treści.
Dla tych, którzy chcą wprowadzić swoje dziecko w cyfrowy świat, rozważ tablet z fabrycznie załadowanym oprogramowaniem do kontroli rodzicielskiej. Jeśli Twoim głównym problemem jest komunikowanie się z małym dzieckiem, podstawowy telefon z klapką z funkcją dzwonienia i wysyłania SMS-ów jest całkowicie rozsądny.
Łatwo jest poczuć się jak złoczyńca, zwłaszcza jeśli znajomi Twoich dzieci mają już smartfony. Ale rozwój, dobre samopoczucie i bezpieczeństwo Twojego dziecka to przede wszystkim priorytety. Pamiętaj tylko: nawet Bill Gates, który zgromadził fortunę na technologii cyfrowej, powiedział, że nie pozwalał swoim dzieciom mieć telefonów komórkowych przed ukończeniem 14 roku życia . Nasza opinia? Poczekaj najwcześniej do ósmej klasy.

Rozwijaj dobre nawyki cyfrowe

Kiedy kupisz dziecku telefon – lub jakiekolwiek urządzenie – pierwszym krokiem bezpieczeństwa jest rozmowa o zdrowych cyfrowych nawykach. Te rozmowy powinny:
● Ustaw parametry, gdy urządzenia są poza zasięgiem — Washington Post zaleca tworzenie w domu stref „bez ekranu” .
● Ustal zasady warunkowe, takie jak brak czasu na tablecie lub smartfonie, dopóki wszystkie zadania domowe nie zostaną ukończone.
● Zdecyduj, ile czasu spędzanego przed ekranem jest za dużo, i zaangażuj dzieci w zajęcia, które mogą zająć je i zająć ich offline.

Rozmawiaj o mediach społecznościowych

Rodzice powinni również ostrzegać dzieci i nastolatki przed potencjalnie ryzykownym zachowaniem w sieci. Jeśli korzystają z mediów społecznościowych, zachęć ich do ustawienia swoich kont na prywatne i unikania wiadomości z kimkolwiek innym niż przyjaciele i rodzina.
Ważne jest, aby kontaktować się z dziećmi: wyjaśnij, dlaczego prywatność jest ważna, i powiedz im, że nie każdy jest tym, za kogo się podaje online. Wiele z tych informacji zostanie prawdopodobnie wzmocnionych podczas seminariów poświęconych bezpieczeństwu technicznemu w szkole, ale jest to rozmowa, którą warto przeprowadzić z dziećmi niezależnie od wieku.
Inne ważne kroki w celu promowania bezpieczeństwa i zdrowych nawyków cyfrowych obejmują:
● Jasno komunikuj dzieciom, że powinny Cię poinformować, jeśli czują się prześladowane lub nękane w Internecie.
● Ostrzegaj nastolatki o trwałości wszystkiego, co publikują, wysyłają lub udostępniają.
● Daj przykład, nie spędzając zbyt wiele czasu przed własnym urządzeniem.
● Przypomnij nastolatkom, że korzystanie ze smartfonów to przywilej, za który płacisz i że muszą zarabiać.

Wybierz odpowiedni - i najbezpieczniejszy - smartfon

Istnieje wiele przystępnych cenowo urządzeń, które po raz pierwszy umożliwiają wykonywanie podstawowych połączeń telefonicznych i SMS-ów z niektórymi dodatkowymi funkcjami. Pomyśl o nich jako o telefonach startowych dla dzieci, które nie są jeszcze gotowe na primetime. Na rynbku jest wiele aplikacji, które pomagają monitorować użytkowanie telefonów przez pociechy. Wystarczy w sklepie wpisać "kids protection" i wybieramy tą która ma najlepsze opinie.

Jak wybrać odpowiedni smartfon dla dziecka?

Jakie aspekty należy wziąć pod uwagę przy wyborze pierwszego smartfona dla dziecka? Wierzymy, że najważniejsze cechy to rozmiar, cena, jakość, wytrzymałość i bezpieczeństwo telefonu komórkowego.
Mały smartfon dla małych rączek.  Telefon komórkowy nie powinien być zbyt duży, aby ułatwić dziecku korzystanie. Smartfon z dużym ekranem może wydawać się dobrym pomysłem, ale dla dziecka nie jest zbyt praktyczny. Na rynku niestety pojawiają się telefony z 5 i więcej cali. Dlatego warto po zakupie wyposażyć smartfona w etui z uchwytem na palec. Wygodne, tanie i bezpieczne rozwiązanie pomoże maluchowi w lepszym utrzymaniu smartfona i nie męczy dłoni.
Polecane przez nas modele to:
 • Drogi ale mały Iphone SE, lub Iphone 12 mini
 • Samsung Galaxy M11
 • Samsung Galaxy A32
 • Samsung Galaxy A12
 • Xiaomi Redmi Note 9
Jeśli telefon jest za duży, dzieci mają tendencję do pozostawiania go w domu lub w plecaku, co uniemożliwia dotarcie do niego. Kieszonkowy telefon lepiej mieści się w dłoniach lub kieszeniach dziecka i znacznie łatwiej jest mu przy nim nosić i zawsze być dostępnym. Zwróć szczególną uwagę na szerokość wyświetlacza.
Pierwszy smartfon dziecka nie musi być najdroższym na rynku. Ponieważ w rękach dziecka telefon może ulec uszkodzeniu, zakup niedrogiego telefonu komórkowego pozwoli zaoszczędzić pieniądze i uniknąć niepotrzebnego stresu. Kup telefon komórkowy, którego wymiana nie jest zbyt droga – prosty, tani smartfon będzie działał dobrze.
Średnia cena smartfona dla dzieci zwykle waha się od stu do trzystu euro. Tańsze telefony często mają mniej więcej te same funkcje co flagowe modele i są idealne do użytku przez dziecko.

 (80)    (0)    0

Your comment has been sent successfully. Thanks for comment!
Leave a Comment
Captcha

Śledź nas na Facebooku